دندانپزشکان چه وظایفی را بر عهده دارند؟

دندانپزشکان

دندانپزشکان چه وظایفی را بر عهده دارند؟

دندانپزشکان

خلاصه:

دندانپزشکان مسائل و مشکلات مرتبط با دندان ها، لثه ها و قسمت های مرتبط با دهان بیمار را تشخیص داده و درمان می کنند. آنها به مراجعان خود در مورد مراقبت از دندان ها و لثه ها و انتخاب رژیم های غذایی که بر سلامت دهان تاثیرگذار هستند ،مشاوره و آموزش هایی را نیز ارائه می دهند. دندانپزشکان از تجهیزات مختلفی استفاده می کنند، از جمله دستگاه های اشعه ایکس، مته، آینه ی دهان، پروب ها، فورسپس ها، برس ها و اسکنپال ها. آنها همچنین لیزر، اسکنرهای دیجیتال و …

دندانپزشکان مسائل و مشکلات مرتبط با دندان ها، لثه ها و قسمت های مرتبط با دهان بیمار را تشخیص داده و درمان می کنند. آنها به مراجعان خود در مورد مراقبت از دندان ها و لثه ها و انتخاب رژیم های غذایی که بر سلامت دهان تاثیرگذار هستند ،مشاوره و آموزش هایی را نیز ارائه می دهند.

دندانپزشکان چه وظایفی را بر عهده دارند؟

از جمله وظایف دندانپزشکان عبارتند از:

-رفع پوسیدگی دندان ها و پر کردن حفره های دندان

-ترمیم دندان های ترک خورده یا شکسته و یا کشیدن آنها

-اصلاح دندان ها و فیت کردن فک پایین و بالا جهت رفع مشکلات در گاز زدن غذا و …

-استفاده از سیلانت و یا مواد سفید کننده بر روی دندانها

-تزریق داروی بی حسی به بیماران جهت جلوگیری از احساس درد در طی مراحل درمان

-تجویز داروهای آنتی بیوتیک و یا دیگر داروها

-بررسی اشعه x دندان ها، لثه ها، فک و نواحی اطراف آن جهت برطرف کردن مشکلات دهانی بیمار

-ساخت مدل و قالب گیری جهت ساخت تاج و یا پروتزهای دندانی

-آموزش بیماران  در مورد رژیم غذایی مناسب دندان ها، استفاده از نخ دندان، به کار بردن فلوراید و سایر جنبه های مراقبت از دندان ها و لثه ها

دندانپزشکان از تجهیزات مختلفی استفاده می کنند، از جمله دستگاه های اشعه ایکس، مته، آینه ی دهان، پروب ها، فورسپس ها، برس ها و اسکنپال ها. آنها همچنین لیزر، اسکنرهای دیجیتال و سایر فناوری های کامپیوتری را بکار می برند.

دندانپزشکان بر فعالیت های ویژه ی دیگری همچون انواع کارهای اداری نظیر حسابداری و خرید تجهیزات و لوازم ،نظارت می کنند. آنها از کارشناسان بهداشت دندانپزشکی، دستیار دندانپزشک، تکنسینهای آزمایشگاهی دندانپزشکی و مراکز پذیرش استفاده کرده و بر آنها نظارت می نمایند.

اکثر دندانپزشکان دارای تخصص عمومی هستند و می توانند نیازهای دندانی بیماران را مرتفع کنند. دندانپزشکی در نه زمینه ، تخصص های متفاوتی را در بر می گیرد:

متخصص بهداشت عمومی دهان و دندان که موجب ارتقای سلامت دندان ها شده و از گسترش بیماری های مربوط به دهان و دندان در سطح جامعه پیشگیری می نماید.

تخصص پزشکی ریشه درمانی( Endodontists ) که درمان کانال ریشه را انجام می دهند و با خارج کردن اعصاب و خون  از دندان های مجروح یا آلوده، روند بهبودی را برای بیمار حاصل می کنند.

رادیولوژیست های دهان و فک و صورت که از طریق استفاده از فناوری های تصویربرداری ،بیماری های سر و گردن را در بیمار تشخیص می دهند.

جراحان دهان، فک و صورت که جراحی دندان، لثه ها، گردن و سر، همچنین اختلالاتی نظیر لب شکری و کاشت یا حذف دندان های آسیب دیده را انجام می دهند.

پاتولوژیست های دهان که به تشخیص شرایطی مانند ضربه ها ، زخم ها و بیماری های دهان مانند سرطان نیز می پردازند.

متخصص ارتودنسی و یا ارتودنتیست ها که با فشار آوردن به دندان ها با استفاده از تجهیزاتی، دندان ها را مرتب می کنند.

دندانپزشکان اطفال که بر روی دندانپزشکی کودکان و افراد دارای نیازهای ویژه تمرکز دارند.

پریودنتیست ها یا متخصصین بیماری های لثه که به درمان بیماری های لثه و استخوان هایی که از دندان ها حمایت می کنند،می پردازند.

متخصصین پروتزهای دندانی که دندان های معیوب را با جایگزین های دائمی آن مانند تاج ،پل ها یا دیگر موارد که می توانند متحرک باشند مانند پروتزهای دندانی درمان می کنند.

محیط کاری

دندانپزشکان در سال 2012 شغل  حدود 146،800 فرد بوده است.برخی از دندانپزشکان کسب و کار خودشان را دارند و به تنهایی و یا با مراکز کوچک همکاری می کنند.

دندانپزشکان معمولا در مطب کار می کنند. آنها جهت حفاظت از خود و بیماران از بیماری های عفونی از ماسک ها، دستکش ها و عینک های ایمنی استفاده می کنند.

برنامه کاری شغل دندانپزشکی

اغلب دندانپزشکان به صورت تمام وقت کار می کنند. برخی از آنها در بعد از ظهر و یا تعطیلات آخر هفته برای پاسخگویی به نیازهای بیماران در مطب حاضر می شوند.میزان ساعات کاری در دندانپزشکان بسیار با یکدیگر متفاوت است.دندانپزشکانی که به سن میانسالی و یا بازنشستگی می رسند معمولا به صورت پاره وقت به فعالیت خود ادامه می دهند.

تحصیلات و آموزش

دندانپزشکان باید در همه کشورها مجوز داشته باشند ولی الزامات آنها با یکدیگر متفاوت است. برای واجد شرایط بودن مجوز در اکثر کشورها، متقاضیان باید از یک دانشگاه دندانپزشکی معتبر فارغ التحصیل شوند و امتحانات کتبی و عملی را با نمره ی بالایی گذرانده باشند.

یک دندانپزشک باید دارای چه خصوصیات و یا ویژگی هایی باشد؟

مهارت های ارتباطی. دندانپزشکان باید مهارتهای ارتباطی عالی داشته باشند. آنها باید قادر به برقراری ارتباط موثر با بیماران، متخصصین بهداشت دهان و دندان، دستیار دندانپزشکی و پذیرندگان خدمات درمانی باشند.

جزئی گرا و دقیق بودن. دندانپزشکان باید به جزئیات دقت فراوان داشته باشند تا بیماران درمان و داروهای مناسبی را دریافت کنند. آنها همچنین باید به فضا، شکل و رنگ دندان توجه کنند. به عنوان مثال، ممکن است لازم باشد دندان های مصنوعی با دیگر دندانهای بیمار مطابقت داشته باشد.

مهارت کار با دستان خود. آنها باید بتوانند با ابزارهای مختلف دندانپزشکی و در یک منطقه کوچک و محصور کار کنند و در عین حال آسیبی به بیمار وارد نگردد.

مهارت های رهبری. اکثر دندانپزشکان در مطب خود کار می کنند. بنابراین آنها نیاز دارد تا کارمندان خود را مدیریت و رهبری کنند.

مهارت های سازمانی. مهارت های سازمانی قوی، از جمله حفظ سوابق دقیق مراقبت از بیمار، در محیط های پزشکی و همچنین کسب و کار حیاتی هستند.

صبر و شکیبایی. دندانپزشکان ممکن است برای مدت طولانی با بیمارانی که نیازهای  ویژه ای دارند کار کنند. کار با کودکان و بیمارانی که از دندانپزشکی ترس و واهمه دارند ،صبر زیادی را می طلبد.

آمادگی کامل جسمانی.دندانپزشکان باید بتوانند خم شدن های طولانی بر روی بیمار را تحمل کنند و از آمادگی جسمانی مناسبی بهره مند باشند.

مهارت های حل مسئله .دندانپزشکان نیاز به مهارتهای حل مسئله قوی دارند. آنها باید علائم بیماران را ارزیابی کرده و درمان مناسب را برای آنها انتخاب کنند.

منبع: https://www.truity.com/career-profile/dentist