آفت دهان (قسمت اول)

آفت دهان

آفت دهان

آفت دهان

خلاصه:

آفت دهان ،زخم های کوچک و عمیقی در دهان بوده که گاهی اوقات خوردن و آشامیدن را سخت و دشوار می سازند. آفت های دهانی در دو نوع هستند.اولین نوع آفت دهان ساده نام داشته، این نوع آفت دهان 3 تا 4 بار در سال رخ داده و نهایتا اثرات آن تا یک هفته باقی می ماند. نوع دوم، آفت دهان پیچیده است، این نوع آفت دهان غیرمعمول تر بوده و غالبا برای افرادی که قبلا به این بیماری مبتلا بوده اند، پیش می آید. علت اصلی آفت های دهانی نامشخص است. بنظر می رسد استرس و یا آسیب دیدن بافت دهان از علل اصلی آفت های دهانی ساده باشند. برخی از مواد غذایی ویژه همچون …
این بیماری ،زخم های کوچک و عمیقی در دهان بوده که گاهی اوقات خوردن و آشامیدن را سخت و دشوار می سازند.

این بیماری ها در دو نوع هستند.اولین نوع آفت دهان ساده نام داشته، این نوع بیماری 3 تا 4 بار در سال رخ داده و نهایتا اثرات آن تا یک هفته باقی می ماند. نوع دوم، این بیماری پیچیده است، این نوع آفت دهان غیرمعمول تر بوده و غالبا برای افرادی که قبلا به این بیماری مبتلا بوده اند، پیش می آید.
علل ابتلا به این بیماری

علت اصلی آفت های دهانی نامشخص است. بنظر می رسد استرس و یا آسیب دیدن بافت دهان از علل اصلی آفت های دهانی ساده باشند. برخی از مواد غذایی ویژه همچون مرکبات و یا میوه های حاوی اسید همچون لیمو، پرتقال، آناناس، سیب، انجیر، گوجه فرنگی و توت فرنگی می توانند باعث ایجاد زخم هایی در دهان و یا بدتر شدن این بیماری شوند. علاوه بر این مسواک زدن محکم دندان ها هم ممکن است سبب بوجود آمدن آفت های دهانی شود.

بعضی اوقات تیزی دندان ها و یا  وسایل مورد استفاده برای دهان، می توانند باعث بوجود آمدن آفت های دهانی شوند.

بعضی از موارد آفت های دهانی پیچیده بدلیل بیماری و مشکلات اساسی دیگری همچون، اختلال در سیستم ایمنی رخ داده و یا به علت مشکلات تغذیه‌ای همچون کمبود ویتامین B-12 ،روی و اسید فولیک در فرد رخ می دهد.ابتلا به بیماری های دستگاه گوارش، از جمله بیماری سلیاک و کرون نیز می توانند موجب بروز این بیماری شوند.

منبع: https://www.webmd.com/oral-health/guide/canker-sores#1